تبلیغات
وب لژیون مسافر جواد عمیدی - دسنور جلسه صبر ، استقامت ، آرامش

دسنور جلسه صبر ، استقامت ، آرامش

                                                                            نتیجه تصویری برای عکس صبر استقامت آرامشدستور جلسه صبر ، استقامت ، آرامش 
به قلم آقای علی خدامی

بسم الله الرحمن الرحیم 
دستور جلسه این هفته : صبر ، اسقامت ، آرامش .

بر اساس پروتکل درمان اعتیاد کنگره 60 ( دی اس تی ) ، درمان اعتیاد ، حداقل 10 ماه زمان می خواهد ، حداقل 10 ماه زمان برای بازسازی و به تعادل رساندن ساختارهای جسم ، روان و جهان بینی ،  10 تا 11 ماه برای بازسازی ویرانه های زمان اعتیاد در تمامی ابعاد شهر وجودی ، درک و پذیرش این مسئله مرهون درک حقیقی ما از ساختارهای تخریب شده جسم در دستگاه عصبی و سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی و ناقل های عصبی و همچنین درک ما از آسیب های وارده در دو ضلع دیگر مثلث درمان اعتیاد ، یعنی روان و جهان بینی است .

زمانی که اختلالات ایجاد شده در شهر وجودی و مبدا حرکت در درمان اعتیاد را خوب بفهمیم و درک کنیم ، آن موقع 11 ماه زمان را به راحتی می پذیریم ، در غیر اینصورت ، یعنی عدم پذیرش مسئله زمان در درمان اعتیاد ، چیز زیادی از اعتیاد و درمان آن نفهمیده ایم و پذیرش این مسئله یعنی پذیرش مسئله زمان کافی و مورد نیاز ، به مفهوم درک ما و شناخت ما از مولفه زمان است و این یعنی صبر ، تعریفی که کنگره 60 برای صبر ارائه می کند این است : صبر یعنی در نظر گرفتن پارامتر زمان برای انجام هر کاری . زمان ، اگر نگوییم مهمترین ، حداقل یکی از مهمترین ارکان و پایه های زندگی ما در بُعد حیات مادی است .

برای ما انسان ها که در زمین زندگی می کنیم زمان حکم فلز طلا را دارد . برای ما بسیارارزشمند است ، البته درک ما از درجه ارزشمندی آن بستگی کامل به مرتبه دانایی ما دارد . چرا که برای بسیاری از انسان ها شاید زمان از کم ارزش ترین عناصر زندگیشان باشد .

عدم دانایی و درک صحیح از زندگی و ابعاد آن باعث می شود تا بسیاری از ما با مسئله زمان آشنایی چندانی نداشته باشیم . آنجا که باید زمان را در نظر بگیریم در نظر نمی گیریم ، برای رسیدن به اهدافمان به مسئله زمان اهمیت کافی نمی دهیم ، می خواهیم بلافاصله و الساعه نیازهایمان برآورده شود . بعد از سال ها مصرف مواد مخدر و تخریب های فراوان ، می خواهد در طول چند روز همه چیز را درست کند و خیلی مسائل دیگر .

 کسانی که اهمیت این مسئله را درک می کنند بیشترین بهره وری را انجام می دهند .استفاده درست از زمان به مفهوم استفاده درست از انرژی نیز هست . کسی که از زمان و انرژی به درستی استفاده می کند قطعا به اهداف خود در بهترین شرایط ممکن می رسد و کسی که زمان و انرژی را از کف بدهد قدر مسلم نه تنها به اهداف خود نمی رسد بلکه رسیدن خود را به هدف اگر نگوییم غیر ممکن ، حد اقل رسیدن خود را بسیار تاخیر می اندازد .
در کنگره 60 یکی از زیبا ترین مفاهیمی که در طول دوره درمان اعتیاد بسیار به آن اهمیت داده می شود و آموزش داده می شود ،  صبر است . در کلام الله نیز به کرات از این واژه و انسانهایی که این صفت را حمل می کنند یاد شده است  به صراحت گفته شده است که خداوند با صابرین است و خداوند انسان های صبور را دوست دارد و صبر یکی ازیباترین صفات و ارزش ها و زینت های انسانی است . البته صبر صرفا به معنی اجازه دادن به رد زمان  و گذشت زمان و به عبارتی دست روی دست گذاشتن نیست بلکه به مفهوم گذشت زمان همراه با تلاش و فعالیت و به کارگیری کامل سعی و توان  است .

در مسئله درمان اعتیاد ما مجبور هستیم مسئله زمان را در نظر بگیریم ، چرا که درمان اعتیاد در کوتاه مدت مطلقاً امکان پذیر نیست . اگر بخواهیم خارج از چهار چوب زمان ، آن هم زمان کافی که از نظر کنگره 60  یازده ماه است ، بیماری اعتیاد را به درمان برسانیم ، مطمئن باشید که به بیراهه رفته ایم و این بیراهه چنان تاخیری در موفقیت ما ایجاد می نماید که مدت زمان 11 ماه در مقابل آن بسیار کوتاه و ناچیز است . صبر به مفهوم واقعی ، خاص زمان حرکت در صراط مستقیم است . اصولاً صراط مستقیم یعنی خط مستقیم ، یعنی مسیر مستقیم . مسیر مستقیم کوتاه ترین فاصله بین ما و هر هدفی می باشد . به عنوان مثال کوتاه ترین فاصله بین تهران و کرمان  خط مستقیمی است که می توانیم بین این دوشهر رسم کنیم و آن ها را به هم وصل کنیم که معمولاً در کریدورها و خطوط هوایی از آن اسفاده می شود . خط مستقیم را به هیچ وجه نمی توان کوتاه تر کرد . اگر بخواهیم خط مستقیم را کوتاه تر کنیم در ذهن خود تصویر سازی کنید که چه می شود ؟ کاملاً درست است ، فاصله طولانی تر می شود . بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر که می خواهند در کوتاه مدت مصرف مواد خود را قطع کنند و به رهایی برسند ، نه تنها به درمان و رهایی نمی رسند ، بلکه بعد از مدتی دوباره مصرف می کنند و در نقطه ای پایین تر و دور تر از جایگاه قبلی قرار می گیرند . سال های سال به همین صورت می گذرد و در تاریکی اعتیاد بیشتر فرو می روند ، زیرا می خواهند مسیر را دور بزنند و این امکان پذیر نیست . با کمی تعمق متوجه می شویم که مدت زمان درمان اعتیاد از نظر کنگره 60 ، در حقیقت خط مستقیم بین اعتیاد و درمان آن است . کوتاه ترین فاصله است و سعی در کوتاه تر کردن آن یعنی طولانی تر کردن آن .

اعضای کنگره 60 در مسئله درمان اعتیاد درحد بسیار زیادی با مفهوم صبر  به صورت نظری و عملی آشنا می شوند و می آموزند که در سایر امورات زندگی نیز همواره در نظر گرفتن زمان و استفاده درست از آن را مد نظر داشته باشند .

من در زمان اعتیاد و قبل از آشنایی با کنگره 60 باور کنید فقط کلمه و واژه صبر را شنیده بودم و با تلفظ آن آشنا بودم ، در عمل چیزی به نام صبر، نه بلد نبودم و نه به کار می بردم . در کنگره هم وقتی با کلمه صبر و اهمیت زیادی که برای آن قائل می شد ، رو به رو شدم ، فکر می کردم موضوع بی اهمیتی است و پرداختن به آن لزومی ندارد . اما در ادامه و با توجه بیشتر ، با تعجب متوجه شدم که چیزی از صبر نمی فهممم و نمی دانم . یادگرفتم که که درک جزئیات و مفاهیم جزئی در واژه های بسیار ساده است که فوندانسیون آموزش های ما در سطوح بالاتر را به وجود می آورد .

• استقامت :

نگهبان کنگره 60 بارها و بارها در سخنانشان به این موضوع اشاره می کنند که رمز پیروزی و موفقیت در دنیای امروز ، استقامت است . شاید تصور کنیم که عوامل دیگری مثل پول ، هوشیاری ، زرنگی و یا خیلی مسائل دیگر نقش اول را در موفقیت ما اجرا کنند . اما اگر خوب دقت کنیم می بینیم که در صدر تمام عوامل ، استقامت قرار دارد . اگر مسئله درمان اعتیاد را در نظر بگیریم ، می بینیم که عوامل یاد شده نقش خاصی در درمان اعتیاد ندارند . اما آن چیزی که باعث می شود شخص مصرف کننده بتواند مشکلات و مصائب اعتیاد و درمان آن را پشت سر بگذارد ، استقامت است . برای عبور و گذشتن از این مشکلات چیزی به جز استقامت کار گر نیست . استقامت به مفهوم مقاومت ، پایداری و حرکت در صراط مستقیم است . اعضای کنگره 60 خوب می دانند که درمان قطعی اعتیاد و رهایی از بندهای اعتیاد بدون حرکت در صراط مستقیم مطلقاً امکان پذیر نیست و صراط مستقیم نیز بدون استقامت هیچ معنا و مفهومی ندارد . استقامت یعنی حرکت در صراط مستقیم و ایستادگی و از پا درنیامدن در مقابل مشکلات و خارج نشدن از مسیر درست و مستقیم است . مطمئن باشید قدرت و نیروی پشت مشکلات که ما را به هراس می اندازد پایداری آنچنانی ندارند و با استقامت و ایستادگی ما روز به روز به تحلیل می روند و آنگاه با تمام وجود در می یابیم که گذشتن از آنها به جز با استقامت همراه با سعی و تلاش حساب شده از هیچ راه دیگری میسر نمی شد . کسانی که در مقابل مشکلات و سختی ها استقامت ندارند ، لاجرم به تقلا ی زیادی و حرکات بی تفکر روی می آورند و این به مفهوم تصمیمات اشتباه و ایجاد مشکلات جدید است . استقامت یعنی پذیرش سختی ها و مشکلات و سعی همراه با صبر و تفکر در حل و عبور از آنها

 • آرامش :

وقتی از آرامش صحبت می کنیم منظور پایداری است . منظور تعادل است ، منظور قوی بودن و قدرتمند بودن در مقابل پارازیت ها و ناملایمات زندگی است ، منظور به هم نریختن است . آرامش ، نتیجه صبر و استقامت است . آرامش و آسوده بودن ، نتیجه محبت ، عقل و ایمان است  ،نتیجه حرکت درست و اصولی است .

آرامش وضعیتی است که در پرتو تصمیمات درست و مبتنی بر عقل به دست می آید و آرامش نیز خود بالابرنده قدرت عقل است  . در وضعیت آرامش است که بهترین تفکر و تعقل و تصمیم گیری صورت می گیرد و تصمیم گیری و عملکرد درست ، مزید آرامش .
یکی از مهمترین نشانه های حرکت در صراط مستقیم و حرکت به سوی هدف ، آرامش است . به محض اینکه حرکت ما از مسیر درست خارج شود ، اولین اتفاقی که روی می دهد از دست رفتن  آرامش است . اضطراب ، نگرانی و ترس نیز بارزترین نشانه حرکت خارج از صراط مستقیم و دور شدن از هدف می باشد .

یک مسافر سفر اول تا زمانی که طبق دستورات راهنما و کنگره 60 مسیر خود را برای درمان اعتیاد به درستی طی می کند و در جهت هدف خود یعنی درمان اعتیاد حرکت می کند و اصول ، قوانین و حرمت کنگره 60 را رعایت می کند از آرامش کامل برخوردار است ، سربلند و سرفراز است ، بدون هیچ گونه ترس و واهمه ای با چهره بشاش و با اعتماد به نفس کافی  در جلسات شرکت می کند ، کار خود را به درستی انجام می دهد و مشکلی ندارد . اما به محض اینکه از خط خارج می شود ، به محض اینکه دستور راهنما را انجام ندهد و یا حرکتی خارج از اصول ، قوانین و حرمت کنگره 60 انجام دهد اولین چیزی که از دست می دهد آرامش است . زمانی که آرامش از دست رفت به جای آن ترس ، اضطراب و نگرانی است که ظاهر می شود . اعتماد به نفس از دست می رود و همه این ها درچهره و رفتار شخص نمود پیدا می کند و در یک کلمه حال خوش تبدیل به حال خراب می شود .
 
در وضعیت عادی و نرمال همه آرامش دارند ، اما در سختی ها و بحران ها است که آرامش واقعی خود را به نمایش می گذارد . آنجا که همه کنترل خود را از دست می دهند ، آنجا که اکثریت به هم می ریزند و نمی دانند که چه باید انجام دهند ، آرامش مفهوم پیدا می کند . صبر  ، استقامت و آرامش هم تکنیک است و هم تاکتیک . هم در جزئیات است و هم در کلیات و در یک جمله ، بهترین ، موثرترین و کارآمد ترین ابزار و رویکرد ما در برخورد با مشکلات و سختی ها است و برای درمان اعتیاد  نیز بدون این سلاح هرگز نمی توان از سد موانع و مشکلات درمان اعتیاد گذشت . کسانی که این ابزار قدرتمند را یافته و به کار می گیرند دارای یک نشان مخصوص هستند و آن رضایتمندی و سپاسگزاری و شکرگذاری است و علامت مخصوص آن هایی که چیزی از این موضوع نمی دانند و نه صبر دارند و نه اسقامت و نه آرامش این است که مرتباً از مشکلات می نالند و گله و شکایت می کنند . ناسپاسند و ناشکر .

با احترام ، مسافر علی خدامی[ دوشنبه 19 مهر 1395 ] [ 08:46 ق.ظ ] [ جواد عمیدی ]